Przyklejenie do powierzchni zębów licówek to jeden z najczęściej wybieranych na świecie zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Licówki stosuje się głównie do zakrycia diastemy, czyli nieestetycznie wyglądającej przerwy między jedynkami. Stosuje się je jednak również w celu np. rozjaśnienia koloru zębów lub zakrycia na nich powstałych z różnych przyczyn uszkodzeń. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule!
Wskazania do stosowania licówek na zęby
Licówki na zęby są stosowane w celach poprawy estetyki uśmiechu, czyli koloru lub/i kształtu zębów. Najczęściej wybiera się je w celu zamaskowania ciężkich i niemożliwych do usunięcia poprzez wykonanie zabiegu wybielania zębów przebarwień. Licówki często stosowane są też do zasłonięcia przerwy między jedynkami, czyli diastemy, do poprawy kształtu zębów, odbudowy ukruszonych lub złamanych zębów oraz do przykrycia nieestetycznie wyglądających wypełnień na powierzchniach licowych. Licówki na zęby czasami są też stosowane do korekty niewielkich wad zgryzu.
Rodzaje licówek na zęby
W większości gabinetów stomatologicznych dostępnych jest obecnie wiele rodzajów licówek na zęby. Różnią się one między sobą przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Ma to też oczywiście wpływ na ich funkcjonalność, trwałość i na to jak po przyklejeniu do powierzchni zębów będą się prezentowały. Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:
Najczęściej zalecanym przez stomatologów i wybieranym przez pacjentów rodzajem licówek na zęby są licówki porcelanowe. Wykonane są one z masy porcelanowej i cechują się dużą trwałością, elastycznością i odpornością na przebarwienia oraz na osadzanie się na nich kamienia nazębnego. Największą zaletą licówek porcelanowych jest jednak ich estetyka, która bardzo przypomina kolor i fakturę naturalnego uzębienia.
Licówki porcelanowe są najlepszym wyborem, jednak niejedyną możliwością. Innymi rodzajami licówek są:
- Licówki kompozytowe – najtańszy rodzaj licówek, który jednak jest najmniej trwały i ma najmniej estetyczny wygląd.
- Licówki akrylowe – wykonane z masy akrylowej. Są stosowane głównie tymczasowo, do czasu przygotowania przez protetyka głównych licówek.
- Licówki ceramiczne – wykonane z ceramiki skaleniowej, charakteryzują się dużą trwałością i twardością oraz niską podatnością na osadzanie się na nich płytki nazębnej.
Jak zakłada się licówki na zęby?
Licówki mogą zostać przyklejone tylko, jeśli pacjent ma całkowicie zdrowe zęby. Z tego względu przed przyklejeniem licówek należy wykonać przegląd i leczenie uzębienia. Przed przyklejeniem licówek, dentysta pobiera wycisk szczęki i na jego podstawie protetyk dopasowuje licówki na zęby. Następnie powierzchnia zębów jest delikatnie szlifowana (w znieczuleniu miejscowym), w celu umożliwienia przyklejenia licówek, a następnie przystępuje się do właściwego zabiegu.