zabawki dla dzieci

Czy zabawki elektroniczne to dobry pomysł na prezent?

Czasy, gdy dzieci bawiły się wyłącznie szmacianymi lalkami, drewnianymi samochodzikami czy gumowymi piłkami minęły – dzisiaj szeroka oferta producentów zabawek wręcz przytłacza wielu rodziców, a poza tymi klasycznymi coraz częściej kupujemy dzieciom rozmaite gadżety elektroniczne. Czy to dobry pomysł? Jak wybrać zabawkę elektroniczną, która będzie wartościowym prezentem? Podpowiadamy.

Kontrowersje wokół elektronicznych gadżetów dla najmłodszych

O szkodliwym wpływie elektronicznych zabawek na małe dzieci słyszy się dzisiaj z każdej strony. Psychologowie i logopedzi alarmują, że mogą one nadmiernie obciążać układ nerwowy, powodując tak zwane przebodźcowanie, pobudzając i utrudniając koncentrację czy wyciszenie. Jest w tym sporo prawdy, nie znaczy to jednak, że świecąco-grające zabawki na baterie trzeba od razu skreślać z listy prezentów. Kluczem jest tutaj rozsądek i umiar – gdy je zachowamy, zabawki elektroniczne będą naszym sprzymierzeńcem w rozwijaniu umiejętności dziecka i źródłem dobrej, ciekawej rozrywki.

Mówiąc o zabawkach elektronicznych dla najmłodszych, czyli kilkunastomiesięcznych dzieci, trzeba podkreślić, że muszą być stosowane z umiarem i dobrane do wieku i predyspozycji malucha. Grające i świecące zabawki interaktywne świetnie sprawdzają się w ciągu dnia i np. w podróży, skutecznie absorbując uwagę dziecka. Lepiej jednak wyłączyć je wieczorem, gdy nadchodzi czas snu, chyba że mówimy o uspokajających projektorach świetlnych czy pozytywkach z relaksującą muzyką – podpowiada pracownik internetowego sklepu z zabawkami Kraina Zabawy.

Jak wybrać dobrą zabawkę elektroniczną dla dziecka?

Wybierając zabawkę elektroniczną na prezent dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, w tym:

  • trwałość – dobra zabawka powinna być wytrzymała, by nie zepsuła się po pierwszym upadku ze stołu czy uderzeniu o podłogę;

  • bezpieczeństwo – dobrze zabezpieczone baterie, brak ostrych elementów;

  • jakość dźwięku – nagrania powinny być przyjemne dla ucha i niezbyt głośne (dużym plusem jest możliwość regulacji głośności);

  • walory edukacyjne – jakie umiejętności dziecko może rozwijać podczas zabawy;

  • różne tryby i możliwości – by zabawka nie znudziła się po kilku użyciach i rosła razem z dzieckiem;

  • estetyka wykonania.

Powyższe wytyczne spełniają między innymi elektroniczne zabawki Chicco przeznaczone dla niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym. Warto wyróżnić tutaj np. serię Edu4You inspirowaną metodą Montessori czy Fit&Fun zachęcającą maluchy do ruchu.

Polecane

Jak otworzyć samochód bez akumulatora?

redakcja serwisu

Zastosowanie kuwet plastikowych

redakcja serwisu

Hale magazynowe a czystość. Co mówią przepisy?

redakcja serwisu