pompa ciepla

Czym charakteryzują się monoblokowe pompy ciepła?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze wykorzystujące odnawialną energię. W zależności od jej odmiany wyróżniamy modele powietrzne, gruntowe oraz wodne. Rodzaj źródła ciepła to tylko jedno z kryteriów podziału tego sprzętu. Należy do nich także budowa maszyny. Zgodnie z nim wyodrębniamy pompy monoblokowe oraz typu split. Czym charakteryzują się te pierwsze? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Pompa monoblokowa – czym różni się od modelu typu split?

Pompa monoblokowa oraz typu split to dwa główne rodzaje urządzeń grzewczych. Choć zasada ich działania jest podobna, różnice pomiędzy nimi są znaczne. Dotyczą one przede wszystkim budowy obu maszyn. W pompach monoblokowych układ chłodniczy znajduje się w jednym module, podczas gdy w modelach typu split jest on rozdzielony pomiędzy jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Taka konstrukcja rodzi problemy związane zarówno z montażem, jak i późniejszą eksploatacją.

Wyzwaniem jest tu szczególnie instalacja elementu z czynnikiem roboczym. Musi być ona przeprowadzana przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami F-gazowymi. W przypadku pompy monoblokowej ten problem nie występuje. Wszystko za sprawą hermetycznie zamkniętej obudowy. Montaż urządzeń dostępnych m.in. w firmie Kołton, producenta kotłów C.O. i pomp ciepła, jest dzięki temu nie tylko prostszy, ale i szybszy.

Czy warto inwestować w monoblokową pompę ciepła?

Monoblokowe pompy ciepła są urządzeniami nowocześniejszymi i praktyczniejszymi od modeli typu split. W związku z tym ich popularność rośnie. Coraz większa grupa inwestorów decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ przynosi ono wymierne korzyści zarówno w trakcie instalacji, jak i późniejszego użytkowania. W pompach monoblok układ chłodniczy składany jest fabrycznie. Na działce instalator wykonuje jedynie przyłącza wodne. Montaż takiej pompy nie jest więc obarczony ryzykiem wielu błędów związanych z pracą ze skroplonym czynnikiem chłodniczym. Brak konieczności zatrudniania wyspecjalizowanego fachowca z uprawnieniami F-gazowymi sprawia również, że instalacja pompy monoblokowej jest tańsza.

Hermetycznie zamknięta i odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne obudowa zapewnia wyśmienitą szczelność oraz ponadprzeciętną trwałość. Zagrożenie rozszczelnienia instalacji chłodniczej i ewentualnych wycieków jest minimalizowane praktycznie do zera. Ma to wpływ na obniżenie kosztów konserwacji i okresowych przeglądów.

Uwagę zwraca też fakt, że pompa ciepła monoblok gwarantuje znakomitą izolację akustyczną – jest znacznie cichsza od swojego tradycyjnego odpowiednika. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy maszyna znajduje się w pobliżu tarasu, ogrodowej altany lub innego miejsca wypoczynku. Z powodzeniem można umieszczać ją nawet w znacznej odległości od części mieszkalnej obiektu. Na jej montaż nie trzeba poświęcać oddzielnego pomieszczenia gospodarczego.

Polecane

Wynajem rusztowań – jak wybrać odpowiednią firmę?

redakcja serwisu

Łożyska kulkowe – jakie są ich rodzaje?

redakcja serwisu

Z czego produkuje się taśmy holownicze?

redakcja serwisu