jak popijac leki

Czym należy popijać leki?

Wybór odpowiedniego płynu, którym popijemy przyjmowane leki, ma duże znaczenie dla przyswajania znajdujących się w nich substancji aktywnych. W naszym artykule doradzamy, jakimi płynami powinno się popijać leki oraz jakich napojów powinno się unikać. Dlaczego ma to tak duże znaczenie dla całego procesu leczenia?

Zalecenia dotyczące popijania leków

Każdy pacjent przynajmniej czasami musi przyjmować jakieś leki. Najczęściej są to preparaty w tabletkach lub w kapsułkach. Leki w takich formach występują najczęściej. Żeby je przyjąć koniecznie trzeba je czymś popić. Wiele osób stosuje leki przy okazji, tzn. wiedząc, że przyszedł czas, aby je przyjąć, otwierają opakowanie i sięgają po znajdującą się najbliżej szklankę z jakimś napojem. Jest to niestety błąd, który może sprawić, że połykana tabletka nie będzie mogła zadziałać w taki sposób, jak powinna.

Zgodnie z zaleceniami lekarzy i farmaceutów, każdy lek powinien być zawsze popijany wodą. Dotyczy to zarówno leków, które są wydawane tylko na receptę, jak i ogólnie dostępnych także w sklepach i w aptekach internetowych leków bez recepty. Jest to związane z faktem, że w wodzie nie ma żadnych innych substancji, które mogłyby wchodzić w reakcje z przyjmowanym lekiem i zmniejszać lub zwiększać jego działanie.  Każdy lek składa się z substancji aktywnych i różnego rodzaju substancji pomocniczych. Żeby preparat mógł zadziałać, jego składniki nie powinny wchodzić w reakcje z żadnymi innymi.  Najlepiej w trakcie przyjmowania leków jest mieć przy sobie zwykłą, chłodną wodę niegazowaną. Wyjątkiem są lekarstwa, w  których instrukcjach podany jest inny sposób ich przyjmowania.

Czym na pewno nie powinno się popijać leków?

Niestety dużo osób popija leki np. herbatą lub kawą, czyli płynami, które akurat spożywają. Zarówno w kawie, jak i w herbacie znajduje się m.in. kofeina. Jej połączenie z przyjmowanymi lekami może spowodować zaburzenia wchłaniania substancji leczniczych, nasilić działanie leku lub dodatkowo zwiększyć stężenie kofeiny w organizmie. Kofeina znajduje się także w napojach typu coca-cola oraz w napojach energetycznych. One zatem także nie są dobrym wyborem przy szukaniu płynu do popicia przyjmowanych leków.

Leki nie powinny być też popijane mlekiem. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:

Mleko jest bogate w wapń. Jego jony mogą wchodzić w reakcje z różnymi substancjami leczniczymi i osłabiać lub w ogóle naturalizować ich działanie. Wapń znajduje się też w innych wyrobach mlecznych, dlatego szukając płynu do popicia stosowanych leków, warto jest sięgnąć po coś innego, najlepiej po zwykłą wodę.

Leków w tabletach lub w kapsułkach nie powinno się też popijać sokami owocowymi. Dotyczy to głównie soków stworzonych z grejpfrutów lub z pomarańczy. W ich składach znajdują się bowiem związki, które hamują działanie odpowiedzianych za metabolizm niektórych leków enzymów.

Polecane

Czym jest tonometr?

redakcja serwisu

Różnice między aparatami słuchowymi: który wybrać?

redakcja serwisu

Test NIFTY – co powinnaś wiedzieć?

redakcja serwisu