budowa

Grodzice – o czym mowa w praktyce?

Budowa to skomplikowany proces, który wymaga podjęcia różnych prac. Niektóre są nowatorskie, inne tradycyjne, jeszcze inne skomplikowane. Niektóre prace wymagają podjęcia działań zabezpieczających pracę. Kiedy warto je zastosować? Czym one dokładnie są?

Czym są grodzice?

Grodzice są powszechnie stosowane we wszystkich rodzajach budownictwa. Są to efektywne ekonomicznie i technicznie tymczasowe konstrukcje oporowe i szczelne obudowy głębokich wykopów (ścianki szczelne) zabezpieczające uskoki terenu o głębokości do kilkunastu metrów. Ich zadaniem jest zabezpieczenie terenu przed napływem wody gruntowej. Stosuje się je także, kiedy w pobliżu wykopu znajdują się obiekty wrażliwe na osiadanie terenu. Grodzice, czyli ścianki szczelne są najczęściej wykonane ze stali, ale również z drewna, żelbetonu czy PCV.

Jak wygląda montowanie ścianek szczelnych?

Na budowanie, zabezpieczenie wykopów jest bardzo ważne. Zapewnia to bezpieczeństwo nie tylko budowlańcom, ale również i okolicznym budowom. Ścianki szczelne ustawia się wzdłuż wykopu. Elementy muszą być postawione ściśle jeden obok drugiego, żeby się zazębiały. Grodzice wprowadza się w grunt na dwa sposoby. W pierwszym przypadku wykorzystuje się wibratory hydrauliczne, a w drugim młoty o dużej energii udaru. Na wstępie wykonywane jest zagłębienie ścianki. Później powstaje wykop, montowana jest konstrukcja, zasypywana jest pachwina. Grodzice mogą być konstrukcja tymczasową, a ich demontaż jest szybki i prosty. Mogą być także konstrukcja stałą. Stosowane są przy tworzeniu fundamentów, piwnic, parkingów, pompowni. Stosowane są przy budowanie falochronów i przegród.

Grodzice są dostępne w wielu rozmiarach i wagach. To ich duża zaleta, gdyż pozwalają na dobranie tej odpowiadającej specyfice danej budowy. Grodzice zabezpieczają teren niemal od razu. To ważne, by nie doprowadzić do osuwania ziemi, a tym samym niebezpieczeństwa załogi.

Polecane

Zawiesia wentylacji – o czym mowa w praktyce

redakcja serwisu

Jak wybrać kostkę brukową do ogrodu?

redakcja serwisu

Przęsło ogrodzeniowe 250 cm – dlaczego warto na nie postawić?

redakcja serwisu