Ogrzewanie domu w polskich warunkach wiąże się w głównej mierze z emisją zanieczyszczeń dla środowiska. Wynika to z konieczności użycia węgla lub gazu. W ostatnim czasie powstają jednak bardziej ekologiczne rozwiązania. Czym dokładnie jest pompa ciepła i jak dobrać jej moc do potrzeb własnego gospodarstwa?
W jaki sposób działa pompa ciepła?
Korzystanie z pompy ciepła uważane jest za bezemisyjne pozyskiwanie energii do ogrzania pomieszczeń w domu, a w ostatnich latach zaczyna stopniowo wypierać system ogrzewania miejskiego. Główna korzyść w tym przypadku to brak emitowania szkodliwych spalin, popiołu czy kurzu.
Należy jednak pamiętać, że pompy ciepła różnią się od siebie pod względem mocy. Dlatego przed inwestycją ważne jest dokładne obliczenie zapotrzebowania na energię. Na przykład pompa ciepła 10 kW sprawdzi się w jednym gospodarstwie, lecz niekoniecznie w innym. Dostępne są również 3 rodzaje pomp ciepła, których działanie opiera się na wykorzystaniu wód gruntowych, powietrza zewnętrznego lub gruntu.
Podstawą działania pompy ciepła jest transportowanie energii z miejsca o niższej temperaturze (źródła dolnego) do pomieszczeń o wyższej temperaturze (źródła górnego). Schemat pracy urządzenia podobny jest do mechaniki działania klimatyzatora. Poprzez transport wody możliwe jest zainstalowanie ogrzewania podłogowego.
Jak dobrać moc pompy ciepła do własnych potrzeb?
Przy obliczaniu wymaganej mocy pompy ciepła należy wziąć pod uwagę metraż domu. Nie jest to jednak najważniejszy czynnik. Równie istotny parametr to współczynnik COP czy moc grzewcza. Współczynnik COP to wyznacznik wydajności, a więc im wyższy, tym więcej energii może wygenerować pompa.
Przy dobieraniu mocy pompy warto posiłkować się charakterystyką energetyczną budynku, która jest zawarta w planie budowy. To właśnie tam określone jest, ile energii potrzeba, by ogrzać budynek w różnych warunkach atmosferycznych (np. przy -20°C). W przypadku nowych budynków przyda się również projekt techniczny instalacji grzewczej.
Oszacowanie mocy pompy ciepła jest bardziej problematyczne dla starszych budynków, w których ma zostać przeprowadzona modernizacja. Można skonkretyzować ją jednak na podstawie zużywanego opału. Dodatkowo ta metoda narażona jest na błędy obliczeniowe, dlatego czasami warto zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego budynku.
Przed wyborem pompy należy wziąć pod uwagę różne czynniki, np. warunki klimatyczne, wiek budynku oraz rodzaj termoizolacji. Można również posiłkować się dokumentacją techniczną lub audytami.