badanie okresowe

Jak wygląda badanie okresowe samochodu z instalacją gazową?

Każdy posiadacz samochodu powinien pamiętać o regularnym dokonywaniu badań okresowych – bez nich auto nie może legalnie uczestniczyć w ruchu drogowym. Dotyczy to również samochodów wyposażonych w instalację gazową, czyli popularne LPG. Dowiedz się jak wygląda badanie okresowe pojazdów z LPG, jaka jest jego cena i jakie dokumenty należy do niego przygotować.

Przebieg badania samochodu z LPG

Badanie okresowe samochodów z instalacją gazową nie różni się znacząco od badania innych pojazdów drogowych. W ich trakcie sprawdzane są kluczowe dla bezpieczeństwa jazda układy i podzespoły, m.in.:

  • układ hamulcowy,
  • silnik,
  • zawieszenie i amortyzatory,
  • światła,
  • stan ogumienia,
  • szyby,

Sprawdzany jest również skład spalin emitowanych przez pojazd. W przypadku samochodów zasilanych gazem badanie obejmuje również sprawdzenie stanu technicznego instalacji LPG, przede wszystkim szczelności przewodów i połączeń. Diagnosta sprawdza również czy instalacja została wpisana do dowodu rejestracyjnego pojazdu (bez tego badanie nie może zostać uznane) oraz legalność komponentów. Z tego powodu do przeprowadzenia badania konieczne jest przedstawienie tzw. paszportów – czyli świadectwa legalizacji zbiornika oraz świadectwo legalizacji montażu LPG. Zbiornik gazu jest legalizowany na okres 10 lat – po tym czasie należy odnowić legalizację lub wymienić ten element na nowy. Jeśli diagnosta stwierdzi, że zbiornik jest starszy niż 10 lat, a jego legalizacja nie została odnowiona, nie dopuści samochodu do ruchu.

Jak często należy przeprowadzać badanie samochodu z LPG?

Zgodnie z przepisami, każdy pojazd drogowy musi przechodzić obowiązkowe badanie okresowe w ustalonych odstępach czasu. Dla samochodów osobowych pierwsze badanie musi zostać przeprowadzone do 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Następne badanie przeprowadza się po 2 latach od dnia wykonania pierwszego badania, zaś trzecie i każde kolejne – przed upływem roku. W przypadku samochodów z instalacją LPG sytuacja wygląda inaczej. Niezależnie od wieku samochodu oraz daty jego pierwszej rejestracji, każde badanie musi być wykonane w przeciągu roku. Innymi słowy – jeśli kupimy nowy samochód i od razu zdecydujemy się na montaż instalacji LPG, pierwsze badanie okresowe musimy wykonać w ciągu roku od wpisania instalacji do dowodu rejestracyjnego.

Gdzie wykonać badanie okresowe samochodów LPG i ile to kosztuje?

Badanie okresowe samochodów LPG można wykonać wyłącznie w legalnie działającej stacji kontroli pojazdów – badanie te są w zakresie uprawnień zarówno stacji podstawowych, jak i okręgowych. SKP działają bardzo często przy serwisach samochodowych, takich jak Silesia Cars Center. Obecnie koszt badania to 161 złotych – dla porównania badanie samochodu bez instalacji gazowej wynosi 98 złotych.

Polecane

Czy rolety zewnętrzne mają właściwości wygłuszające?

redakcja serwisu

Co to oznacza, że system grzewczy jest komfortowy?

redakcja serwisu

Gdzie bezpiecznie kupować auto części?

redakcja serwisu