ogrzewanie domu

Jaką automatykę stosuje się w kotłach gazowych?

Nowoczesne kotły gazowe wyposażone są w odpowiednią automatykę, dzięki której ich praca nie wymaga praktycznie żadnej obsługi ze strony użytkowników. Sercem automatyki jest układ sterowania, czyli mikrokomputer odpowiedzialny za dopasowywanie pracy urządzenia grzewczego do zaprogramowanych wcześniej parametrów oraz warunków temperaturowych panujących w pomieszczeniach lub na zewnątrz.

Jakie są największe zalety automatyki stosowanej w kotłach gazowych?

Automatyka stosowana w nowoczesnych kotłach gazowych, których bogatą ofertę przygotował dla swoich klientów np. internetowy sklep z urządzeniami grzewczymi Merkury, sprawia, że kotły działają wydajnie bez konieczności ich ciągłej obsługi. Dzięki niej praca kotła jest idealnie dopasowywana do potrzeb domowników oraz zmiennych warunków zewnętrznych. Jeżeli jest ona właściwie wyregulowana, umożliwi poczynienie znacznych oszczędności w sezonie grzewczym.

To właśnie układy sterowania umożliwiają włączanie i wyłączanie urządzeń grzewczych w odpowiednich momentach. Włączane są np. wówczas, gdy temperatura w pomieszczeniach spada poniżej zaprogramowanego poziomu. Dzięki temu że kocioł nie pracuje non stop, a tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba, paliwo jest optymalnie zużywane, a domownicy mogą się cieszyć niższymi rachunkami za prąd i gaz. Automatyka umożliwia takie zaprogramowanie pracy pieca, aby jej efekty były satysfakcjonujące dla domowników.

Jakie są rodzaje automatyki w kotłach gazowych?

Kotły gazowe Ariston oraz innych producentów mogą być wyposażone w kilka typów automatyki. Wybierając kocioł, warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj systemu sterowania jest zastosowany w danym urządzeniu.

Automatyka stałotemperaturowa

To najprostszy i zarazem najmniej polecany rodzaj automatyki. Utrzymuje stałą temperaturę wody krążącej w instalacji niezależnie od tego, jaka jest temperatura wewnątrz i na zewnątrz domu.

Automatyka pokojowa

Taki układ sterowania współpracuje z czujnikiem temperatury, który umieszcza się w wybranym pomieszczeniu. Czujnik stale kontroluje temperaturę, a kiedy zostanie osiągnięty poziom zaprogramowany wcześniej przez użytkowników, wyłącza piec. Pracę kotła z automatyką pokojową można ustawić przy pomocy regulatora. Takie rozwiązanie pozwala zredukować ilość zużywanego gazu oraz zapewnić optymalną temperaturę we wnętrzach domu.

Automatyka pogodowa

Takie układ sterowania współpracują z czujnikiem temperatury, który umieszcza się na zewnątrz domu. Dzięki temu wszelkie zmiany temperatury są wykrywane, jeszcze zanim wnętrza domu zdążą się wychłodzić. Tego typu sterowanie jest szczególnie polecane do kotłów kondensacyjnych.

Polecane

Remonty domów – jak wybrać odpowiednią firmę?

redakcja serwisu

Podział bram garażowych ze względy na sposób otwierania

redakcja serwisu

Sklep ogrodniczy – czym kierować się przy jego wyborze?

redakcja serwisu