Drukarka przemysłowa

Jakie cechy powinna posiadać drukarka przemysłowa 3D?

Przemysłowe drukarki 3D są zaprojektowane z myślą o tworzeniu zaawansowanych, w pełni funkcjonalnych prototypów oraz produktów finalnych. Drukować można narzędzia i oprzyrządowania w formie pojedynczych modeli lub krótkich serii. Wszystko jednak może być dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania klienta. Przemysłowy druk 3D umożliwia wytworzenie elementów znacznie przewyższających właściwościami cechy fizyczne elementów końcowych tworzonych w sposób konwencjonalny.

Przemysł kluczowy odbiorca drukarek 3D

Powstanie technologii przyrostowej miało wesprzeć przemysł w procesie szybkiego prototypowania. Drukarki 3D miały robić dokładnie to samo co chociażby frezarki CNC, jednakże miało to być szybsze i dużo tańsze niż w przypadku tradycyjnych metod wytwórczych. Pierwszymi odbiorcami drukarek 3D był przemysł, a w drugiej kolejności medycyna (drukowanie modeli anatomicznych i implantów kości). Mimo iż drukowaniem przestrzennym zainteresowali się hobbyści i amatorzy nowinek technologicznych, tworząc bardzo dynamicznie rozwijający się rynek, to kluczowymi odbiorcami pozostają profesjonaliści – w tym przemysł ciężki, branża lotnicza, czy motoryzacyjna, a także medycyna, wojsko i inne.

Druk 3D integralną częścią Przemysłu 4.0

Przedsiębiorcy spodziewają się, że dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych takich jak drukarki 3d przemysłowe przede wszystkim poprawi się jakość ich produktów i usług. Oczekują także zwiększenia wydajności pracy i obniżenia kosztów. Poszukując sposobów na zmniejszenie liczby awarii i przestojów w procesach wytwarzania, a także w produkcji nietypowych części zamiennych, coraz częściej decydują się na zastosowanie technologii przyrostowej. Jest to zwłaszcza istotne w sytuacjach gdy te elementy nie są już dostępne, koszt ich zakupu jest wysoki, a czas oczekiwania na części do maszyn wykorzystywanych na linii produkcyjnej jest długi. W takich sytuacjach drukarki 3D coraz częściej stanowią element prewencyjnej strategii utrzymania ruchu.

Najważniejsze cechy jakie powinna posiadać przemysłowa drukarka 3D

  • Technologia zastosowana w drukarkach 3d przemysłowych powinna być wsparta możliwie najnowszymi rozwiązaniami, pozwalającymi na osiągniecie wysokiej jakości druku przestrzennego z nawet najbardziej wymagających tworzyw termoplastycznych.
  • Ważną rolę pełni duży obszar roboczy. Ważne jest, aby był on ogrzewany w sposób kontrolowany przy pomocy systemu ogrzewania, co umożliwia spory zakres opcji filamentów
  • Stół automatycznie poziomowany i kalibrowany względem dyszy drukującej. Dobrze jest jeśli zapewnia dobrą przyczepność drukowanego modelu do powierzchni bez konieczności stosowania dodatkowych raftów.
  • Głowica drukująca pozwalająca na stosowanie materiałów wysokotemperaturowych. Ważne jest, aby głowica posiadała intuicyjny system wymiany narzędzi dzięki czemu można szybko zmieniać średnice dyszy. W niektórych modelach instalowane są dwie głowice, co pozwala użytkownikom eksperymentować z mieszaniem materiałów i kolorów filamentu.
  • Drukarki 3d przemysłowe powinny mieć możliwość stosowania wielorakich filamentów, a także system kontroli podawania materiału eliminujący zatykanie dysz czy zaplątanie materiału.
  • Automatyczna obsługa drukarki 3D. Zdalne sterowanie umożliwiające kontrolowanie procesu z dowolnego miejsca, zarówno z poziomu komputera jak i telefonu. Przydatną funkcją jest możliwość jednoczesnego obsługiwania więcej niż jednej drukarki 3D – np. możliwość włączenia tego samego pliku na kilku maszynach na pomocą jednego kliknięcia.
  • Ekstruder o konstrukcji pozwalającej na wytłaczanie materiału z optymalną siłą i sprzężeniem oraz zwiększonym momentem obrotowym. Obie te cechy wpływają na bardziej precyzyjne ekstrudowanie materiału oraz zmniejszenie ryzyka „przetarcia” filamentu.

Polecane

Czy kierowanie maszynami budowlanymi wymaga specjalnych uprawnień?

redakcja serwisu

Jak działa smar wysokotemperaturowy?

redakcja serwisu

Gdzie sprawdzi się kontrola dostępu?

redakcja serwisu