co mozna wlozyc do trumny

Jakie przedmioty osobiste zmarłego można włożyć do trumny?

Zwyczaj zostawiania zmarłym przedmiotów mających towarzyszyć mu w ostatniej drodze jest tak dawny, jak same pochówki i nasza cywilizacja. Ten zwyczaj pełni funkcję symboliczną, ale także terapeutyczną dla rodziny zmarłego. Czy dziś ten zwyczaj nadal jest praktykowany? Co można dziś włożyć zmarłemu do trumny? W poniższym artykule wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

W dawnych wierzeniach

Przedmioty pogrzebane wraz ze zmarłym są znajdowane w najdawniejszych pochówkach ludów pierwotnych. Co ciekawe, ten zwyczaj istniał równolegle i niezależnie od siebie na całym świecie, w różnych kulturach, cywilizacjach i epokach. Jak potwierdzają zakłady pogrzebowe w Lublinie, jest to też jeden z najstarszych zwyczajów kontynuowanych do dziś – zwłaszcza poza obszarami miejskimi, ale i w miastach praktykuje się to dość często. Dziś w kręgu kultury chrześcijańskiej najczęściej przekazywanymi zmarłemu przedmiotami na ostatnią drogę są różaniec i książeczka do nabożeństwa. Oprócz tego często umieszcza się w trumnie przedmioty, z którymi zmarły był wyjątkowo związany, np. ulubione kosmetyki, zdjęcia bliskich, książki, element stroju czy butelkę alkoholu, który często lubił popijać. Warto zauważyć, że dziś nadal – tak jak np. w starożytnym Egipcie, Grecji czy innych krajach i epokach – zmarłemu daje się na drogę trochę pieniędzy.

Co dziś można zostawić zmarłemu?

Jak więc widać, od wieków nic się w tej materii nie zmieniło – w nowoczesnych czasach doszły jeszcze telefony komórkowe, czasami nawet naładowane i włączone, co ma znaczenie i symboliczne, i ratunkowe, ponieważ podobnie jak przed wiekami, boimy się pochować kogoś żywcem. Z kolei małym dzieciom zostawia się w trumnie ulubione zabawki.

Z praktyki domu pogrzebowego Hades w Lublinie wynika, że nie ma właściwie żadnych ograniczeń – możemy dać zmarłemu do trumny to, czego sobie życzył lub co lubił. A jeśli nie wiemy lub zmarły nie miał żadnych życzeń, możemy zdać się na naszą intuicję i na to, co podpowiada nam serce. Musimy pamiętać jedynie o tym, aby wcześniej przekazać te przedmioty firmie pogrzebowej i ją o tym poinformować.

Musimy być natomiast ostrożni w przypadku kremacji. Ze względów technicznych nie możemy wtedy umieszczać przedmiotów z bateriami, takich jak zegarki, rozruszniki serca czy wspomniane telefony komórkowe. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie wszelkich przedmiotów do urny, już po spopieleniu ciała.

Polecane

Znaczenie prac ziemnych na placu budowy

redakcja serwisu

Regeneracja koła dwumasowego – o czym mowa w praktyce?

redakcja serwisu

Z czego produkuje się taśmy holownicze?

redakcja serwisu