Konta oszczędnościowe pomimo znajdowania się w ofertach wszystkich banków, nie są do końca każdemu znane. Niewiele osób także wie, jak one funkcjonują, nie wspominając o zaletach i korzyściach, jakie może nieść ich posiadanie. Polacy nie są jednak narodem, który lubi oszczędzać, a wielu przypadkach sytuacja materialna sprawia, że nie mają nawet z czego odłożyć chociażby drobnej sumy pieniędzy. Jest także część społeczeństwa, które woli oszczędzać w domowym zaciszu, ponieważ ich zdaniem pieniądze w ten sposób schowane są bezpieczniejsze. Minus? Kwota nie rośnie wraz biegiem czasu, przez jaki były odkładane. Czy nie lepiej zastanowić się jednak nad kontem oszczędnościowym?
Konto oszczędnościowe – zysk od pierwszej wpłaty i pomnażanie kapitału
Konta oszczędnościowe charakteryzują się tym, że bez względu, jaką kwotę się na nich zdeponuje, ona i tak będzie rosnąć o procent podany w umowie. Dużym atutem tego produktu bankowego jest również brak określonego limitu wpłaty, która występuje tylko w depozytach promocyjnych.
Rachunek oszczędnościowy jest produktem, który wpływa korzystnie i wspiera oszczędzanie pieniędzy. W ofertach banków jest wiele promocji, które najczęściej polegają na nieograniczonych wpłatach nieobarczonych prowizjami. Pozwala to na przekazywanie środków pieniężnych na konto oszczędnościowe w dowolnym momencie.
Nieograniczony dostęp do środków na koncie oszczędnościowym
Kolejnym ogromnym atutem kont oszczędnościowych jest możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie. W przeciwieństwie do lokat, gdzie oszczędności zamrażane są na kilka lub kilkanaście miesięcy, w tym produkcie możliwe jest skorzystanie z dowolnej kwoty w dowolnym momencie. Niestety jest to jednak obarczone wysokimi opłatami za takie operacje. Sięgają one od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od banku.
Na co zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe?
Poza sprawdzeniem wysokości oprocentowania warto także zwrócić uwagę na opłaty związane z prowadzeniem konta oszczędnościowego. Chodzi tutaj głównie o kwoty prowizji, jakie życzy sobie bank za wykonanie przelewu. Zazwyczaj są one bezpłatne, ale można natknąć się na instytucje finansowe, które nadal zarabiają na tych procesach. Równie ważna jest także kapitalizacja odsetek, która rozliczana jest najczęściej miesięcznie. Określa ona jaka wartość z tego tytułu zostanie dopisana do kwoty znajdującej się na koncie oszczędnościowym.