narzedzia diamentow

Kiedy wykorzystuje się narzędzia z nasypem diamentowym?

Narzędzia diamentowe cechują się niezwykle dużą twardością, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane do obróbki takich materiałów, jak chociażby beton, asfalt czy metal. Sprzęt wyposażony w specjalny nasyp z diamentami pozwala na wykonywanie rozmaitych zadań – m.in. cięcie, szlifowanie oraz wiercenie. Tak szerokie możliwości sprawiają, że produkty z tej kategorii są dziś powszechnie używane w budownictwie czy specjalistycznych zakładach produkcyjnych.



Czym charakteryzują się narzędzia z nasypem diamentowym?



Narzędzia diamentowe są obecnie produkowane z diamentów syntetycznych, czyli takich, które powstały w warunkach laboratoryjnych w wyniku zaawansowanych procesów technologicznych. Wspomniany materiał został opracowany w latach 50. XX wieku przez amerykański konglomerat General Electric i pod względem chemicznym w żaden sposób nie różni się od minerałów kopalnianych. Co ciekawe, niektóre narzędzia są tworzone z prawdziwych diamentów, które ze względu na uszkodzenia lub niedoskonałości nie nadają się do produkcji biżuterii.

Narzędzia diamentowe nie składają się oczywiście z samych diamentów – produkty należące do tej grupy są jedynie uzupełniane specjalną warstwą stworzoną z tego materiału. W dużym uproszczeniu, mikroskopijne drobiny diamentowe są ze sobą mieszane, a następnie spiekane z wykorzystaniem różnych stopów metali, spoiw galwanicznych oraz żywic (w skład takiej „mieszanki” wchodzi nawet kilkaset składników). Tak przygotowaną powłoką pokrywa się podstawę węglikową.

Fakt zastosowania diamentów, nawet tych syntetycznych lub klasy przemysłowej, które są uznawane za odpad jubilerski, sprawia, że produkcja narzędzi diamentowych jest stosunkowo kosztowna. Wysoka efektywność oraz żywotność takich produktów sprawia jednak, że w wielu przypadkach ich zastosowanie jest o wiele bardziej opłacalne od zakupu narzędzi wytworzonych z tańszych materiałów – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Pferd-VSM, dostawcę narzędzi i materiałów ściernych.


Dlaczego zastosowanie narzędzi diamentowych ma sens?



Zgodnie z 10-stopniową skalą Mohsa, diament jest najtwardszym minerałem i nie daje się zarysować nożem ani stalą narzędziową. To właśnie dlatego narzędzia z nasypem diamentowym pozwalają na przeprowadzanie niezwykle precyzyjnej obróbki, która jest niezbędna w wielu gałęziach przemysłu. Wysoka wytrzymałość nie jest jednak jedynym powodem, dla którego diamenty są aż tak pożądane. Urządzenia wyposażone w nasyp z tego materiału w znaczący sposób obniżają poziom hałasu, a także ograniczają lub nawet całkowicie eliminują powstawanie drgań (to szczególnie istotne w inżynierii budowlanej).

Co więcej, narzędzia diamentowe odznaczają się bardzo długą żywotnością – nawet w przypadku wykorzystywania ich do długotrwałej obróbki wymagających materiałów. Ryzyko stępienia ściernic tarczowych czy przypadkowego uszkodzenia pilników jest więc zredukowane do minimum, co przekłada się na niższe koszty czy brak problemów z postojami w pracy. Nie można przy tym zapomnieć, że sprzęt tej klasy gwarantuje świetną precyzję, która przydaje się do obróbki wymagających materiałów, takich jak szkło czy ceramika.


Gdzie wykorzystuje się narzędzia z nasypem diamentowym?



Narzędzia diamentowe są powszechnie wykorzystywane do produkcji precyzyjnych narzędzi, szlifowania, cięcia oraz polerowania twardych metali, a także zaawansowanej mikroobróbki szczególnie wymagających materiałów. Sprzęt tego rodzaju sprawdza się świetnie w przypadku pracy z m.in. tworzywami sztucznymi wzmacnianymi włóknem szklanym, ceramiką oraz szkłem.

Wspomniane wyżej zastosowania to oczywiście tylko niektóre z sytuacji, kiedy narzędzia diamentowe stanowią ekonomiczną alternatywę dla tradycyjnego sprzętu. Urządzenia wyposażone w nasyp diamentowy przydają się w takich branżach, jak:

  • przemysł form i narzędzi,
  • przemysł motoryzacyjny,
  • produkcja maszyn i urządzeń,
  • technika medyczna.

Polecane

Z cyklu: jak to działa? Drukarka 3D

redakcja serwisu

Automatyczne maszyny do pakowania – jak wybrać najlepsze?

redakcja serwisu

Automatyka do rolet – czy warto się na nią zdecydować?

redakcja serwisu