Malowanie ścian – jak uniknąć błędów?

Malowanie ścian i sufitów wymaga dużej precyzji, jednak, aby dobrze przeprowadzić tego typu prace nie trzeba być profesjonalnym malarzem pokojowym. Żeby uzyskać dobry efekt należy pamiętać jednak o wielu kwestiach, a także ustrzegać się podstawowych błędów. Jakich? Podpowiadamy.

Malowanie ścian – po pierwsze dobre przygotowanie

Malowanie ścian i sufitów należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem. W zależności od tego, jak wysokie jest pomieszczenie, a także z jakim etapem prac budowlanych jest ono związane, trzeba zatroszczyć się o drabinę lub rusztowanie. W przypadku drugiego rozwiązania mamy do wyboru zakup odpowiedniego rusztowania, albo też jego wynajem (np. tutaj: https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/). Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, to z powodzeniem możemy postawić na zakup rusztowania używanego. W przypadku, gdy zaopatrujemy się w nie u sprawdzonego producenta, będzie to spora oszczędność pieniędzy, które można przeznaczyć na zakup dobrej jakości farb czy pędzli – słowem – niezbędnych materiałów do przeprowadzenia prac.

Kolejny krok, to właśnie zakup odpowiednich materiałów w postaci głównie farb. Można z powodzeniem powiedzieć, że malowanie zaczyna się właśnie od wyboru odpowiednich. Nie chodzi jedynie o to, aby dopasować kolor do charakteru wnętrza, ale przede wszystkim o jakość. Odpowiednie właściwości farby, szczególnie w miejscach narażonych na zabrudzenia – kuchnia, łazienka etc. – wymagają bardzo dobrych farb, które zagwarantują jednolitą i trwałą powłokę. Zwracajmy także uwagę na właściwości tj. klasa ścieralności. hydrofobowość i działanie grzybobójcze, a także stopień połysku.

Zobacz także: http://eurobase.pl/budowa-domu-jak-zaplanowac-prace/

Malowanie ścian – jakich błędów unikać

Przede wszystkim nie przyspieszajmy żadnego z etapów malowania. Każdy z nich należy przeprowadzić sumiennie, z jak największą dokładnością. W przeciwnym razie – efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Kolejna ważna kwestia to, aby dobrze przygotować powierzchnię. Jeśli o to nie zadbamy, to nie pomoże nawet najlepsza farba dostępna na rynku. Konieczne jest zatem odpowiednie oczyszczenie podłoża z wszelkich osadów oraz tłustych plam. Tutaj świetnie sprawdza się w czyszczeniu woda z dodatkiem mydła malarskiego. Po odtłuszczeniu ważne jest usunięcie wszelkich grzybów oraz pleśni przy pomocy specjalnego środka grzybobójczego.

Nie bez znaczenia jest także naprawa podłoża, czyli pozbycie się wszelkich nierówności za pomocą masy szpachlowej, a następnie wygładzenie ścian. Przed rozpoczęciem malowania trzeba jednak je odpylić. Jeśli podczas naprawiania podłoże zostanie odsłonięte, wtedy konieczne będzie także gruntowanie. Konieczne jest to, aby przed rozpoczęciem nakładania farby, wszelkie środki, które zostały zastosowane na ścianach całkowicie wyschły.

Artykuł powstał we współpracy z szalbud.pl

Polecane

Frezowanie CNC – kiedy warto na nie postawić?

redakcja serwisu

Drzwi zewnętrzne – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

redakcja serwisu

Dobre meble łazienkowe, czyli jakie?

redakcja serwisu