ogniotrwale materialy

Materiały ogniotrwałe i wysokotemperaturowe – czym są i w jaki sposób się je wykonuje?

Wysokie temperatury już w czasach starożytnych były wykorzystywane do produkcji przeróżnych materiałów, mających zapewnić godne życie człowiekowi. Na przestrzeni lat udało się jednak stworzyć procesy gwarantujące bezpieczeństwo podczas wykonywania takich prac, a także same tworzywa stały się dużo bardziej odporne na ogień i wyposażone w wiele dodatkowych cech.

Głównym zadaniem materiałów ogniotrwałych jest zabezpieczenie przed ogniem poszczególnych przedmiotów, a także zapewnienie termoizolacyjności i kumulowanie ciepła. Sprawdźmy więc, w jaki sposób i z jakich surowców tworzone są tego typu elementy.

Ceramika ogniotrwała – ewenement w branży wysokich temperatur

Z pewnością każdy z nas wie, czym są materiały ceramiczne. Kojarzone są przeważnie z wykonywaniem naczyń bądź wielu elementów ozdobnych. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każdy produkt ceramiczny jest od razu ognioodporny. Grupa ogniotrwałych materiałów ceramicznych jest głównie stosowana w zaawansowanych celach inżynierskich. Tworzywa te oprócz niereagowania na wysokie temperatury, posiadają jeszcze wiele innych cech, jak np. odporność na ścieralność czy różnego rodzaju środki chemiczne.

Warunkiem koniecznym do uzyskania ogniotrwałego materiału ceramicznego jest jego wytrzymałość na temperaturę nie mniejszą niż 1770 oC. To mniej więcej w takiej temperaturze przebiega wiele procesów odlewniczych, dla których bardzo ważna jest akumulacja ciepła. Do produkcji takiej ceramiki używa się przede wszystkim glinu, kwarcu, skaleni, siarczków i azotków.

Właściwości oraz zastosowanie nadajemy takim wyrobom w trakcie procesu przygotowania i obróbki. Ceramika może być przygotowywana poprzez prasowanie na gorąco bądź z mas lejnych. Obróbka polega natomiast na odlewaniu, wypalaniu bądź topnieniu.

rodzaje ceramiki

Zastosowania i rodzaje ceramiki ogniotrwałej

Dla uzyskania szerszego obrazu sytuacji, warto sprawdzić ofertę firmy Zamac, od lat zajmującej się branżą wysokich temperatur. Na ich stronie możemy zaobserwować wiele zastosowań i rodzajów ceramiki ogniotrwałej.

Oferowanymi przez nich produktami są tworzone na indywidualne zamówienie i formowane próżniowo kształtki ogniotrwałe, płyty izolacyjne, kity, kleje, masy, utwardzacze, a nawet elementy grzejne. Prawdę mówiąc, taki typ tworzywa może znaleźć swoje zastosowanie praktycznie wszędzie, zaczynając od odlewania staliwa i żeliwa, a kończąc na cylindrach przeznaczonych do budowy urządzeń grzejnych.

Surowce włókniste i ziarniste

Ceramika, pomimo najbardziej zaawansowanych właściwości, wcale nie jest jedynym tworzywem wysokotemperaturowym w całej branży. Oprócz niego możemy napotkać jeszcze na takie materiały, jak wełna szklana czy perlit ekspandowany.

Pierwsze tworzywo jest bardzo popularne w budownictwie i znajduje tam szereg zastosowań. Włókno szklane wytwarzane jest poprzez stapianie piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Do bardziej wymagających celów, używa się jeszcze różnych domieszek, jak np. dolomit. Zdecydowanie najczęściej używa się ich w kontekście termoizolacji, jednak dzięki dobrym właściwościom akustycznym, służą w niektórych miejscach do tłumienia dźwięku.

Perlit ekspandowany jest natomiast materiałem termoizolacyjnym, stosowanym jako domieszka do wylewek, betonów czy zapraw murarskich.

Polecane

Simeringi – o czym mowa w praktyce?

redakcja serwisu

Jakie informacje warto sprawdzić przed zakupem syropu klonowego w sklepie?

redakcja serwisu

Czym charakteryzuje się drewno budowlane?

redakcja serwisu