Spośród systemów przeciwpożarowych jednym z tych, który swego czasu zyskał ogromną popularność była mgła wodna, której popularyzacja wynikała między innymi z tragicznych katastrof. Na szczęście udało się z nich wyciągnąć wnioski, dzięki którym dziś zabezpieczenia przeciwpożarowe są na bardzo wysokim poziomie.
Czym dokładnie jest mgła wodna?
Wedle definicji mgła wodna jest rozpylonym strumieniem wody, w którym aż 99% kropel ma średnicę mniejszą niż 1000 μm. Wyróżnia się aż trzy klasy mgły wodnej, które zależą od średnicy kropli. Klasa pierwsza to krople o bardzo małej średnicy od 10 do 200 μm. W wypadku klasy 2 mowa o kroplach o średnicy od 200 do 400 μm. Klasa 3 to z kolei mgła wodna z kropel o średnicy od 400 do 1000 μm.
Od klasy mgły wodnej zależy to jakie będzie ciśnienie wykorzystywane przez te zabezpieczenia ppoż. W wypadku klasy 1 najczęściej są to systemy wysokociśnieniowe. W wypadku klasy 2. oraz 3. mowa o systemach niskociśnieniowych. Wysoko ciśnieniowe są oczywiście najbardziej skuteczne.
Jak działa system wysokociśnieniowej mgły wodnej?
Wysokociśnieniowa mgła wodna jest przede wszystkim w stanie znacząco ochłodzić dane pomieszczenie, a także ma znacznie większą objętość. Obliczenia są bezlitosne i jasno mówią, że w przypadku kropel o średnicy 1 milimetra jeden litr wody jest w stanie osiągnąć powierzchnię 6 metrów kwadratowych. Wypór kropel 10-krotnie mniejszych mających średnicę zaledwie 10 μm, czyli 0,01 mm pozwala z kolei na osiągnięcie powierzchni rzędu aż 600 metrów kwadratowych.
Mgła wodna gdy jest rozpylana absorbuje energię cieplną tym samym doprowadzając do wygaszenia powietrza. W wypadku rozpylania wysokociśnieniowego efekt jest jeszcze lepszy, gdyż taka mgła wodna potrafi wyprzeć tlen, gdyż ogrzane krople wody powiększają powierzchnię, a co za tym idzie ogień nie ma jednego z głównych elementów dzięki którym może zostać podtrzymany. Ponadto mgła wodna redukuje gęstość i toksyczność zadymienia, co ułatwia szybsze ocenienie skutków pożaru.