Płyty OSB — czym są i do czego służą?

Płyty OSB są niezbędne na każdej budowie i podczas wszelkich prac remontowych. Istnieje kilka rodzai płyt, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Do czego służą i gdzie się je używa?

Co to są płyty OSB?

Płyty OSB to płyty kompozytowe wykonane z 90% z drewna i częściowo z materiałów drewnopochodnych. OSB to skrót nazwy angielskiej — oriented strand board. Płyty mają dwie lub trzy warstwy. Do wyprodukowania płyty OSB wykorzystuje się drewniane wióry lub płatki, które są ukierunkowane w jedną stronę i sprasowane pod wysokim ciśnieniem w bardzo gorącej temperaturze. Zazwyczaj stosuje się płatki świerkowe lub sosnowe. Płyty OSB w Poznaniu i innych miastach warto kupować ze sprawdzonego i polecanego źródła, żeby mieć pewność, że będą one najwyższej jakości.

Do czego wykorzystuje się płyty OSB?

Płyty OSB wykonuje się do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji — do usztywnienia ścian i dachów budynków, do tworzenia szalunków, ścianek działowych, wykonania dobudówek czy rozbudowy różnych pomieszczeń. Płyty OSB zapewniają trwałość i solidność budowy, ponieważ nie są podatne na wygięcia. Nie mają właściwości izolacyjnych, dlatego wymagane jest ich dodatkowe ocieplenie, np. styropianem. Pozwalają na łatwy montaż i łączenie za pomocą śrub, jak również bezproblemową obróbkę. Docięcie płyty do wymaganego kształtu nie stanowi problemu i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

Dobry skład drzewny, jak np. tartak w Poznaniu, pozwala na zakup najlepszej jakości płyt OSB i różnych ich typów. Typ płyty dobiera się do warunków, w jakich będą używane — suchych, umiarkowano wilgotnych lub wilgotnych. Dostępnych jest również kilka rodzai grubości płyty — od 8 mm aż do 25 mm.

Dzisiaj płyty OSB są również często wykorzystywane jako element dekoracyjny. Można z nich tworzyć meble, umieszczać je na ścianie, czy na podłodze, żeby stworzyć industrialny klimat we wnętrzu. Fakt, że można je malować czy nawet otynkować, pozwala stworzyć różne, ciekawe projekty i aranżacje.

Polecane

Badania trójosiowe gruntów – o czym mowa w praktyce?

redakcja serwisu

Czym powinna charakteryzować się idealna pizza?

redakcja serwisu

Czym różnią się sondy pogodowe od tradycyjnych stacji meteorologicznych?

redakcja serwisu