ciecie laserem

Właściwości lasera fiber

Laser fiber stosowany jest w nowoczesnych maszynach do cięcia, znakowania i grawerowania elementów ze stali i metali kolorowych. Technologia ta wypiera obróbkę skrawaniem, m.in. frezowanie, skrawanie i wiercenie oraz wycinanie laserem CO2 ze względu na wyższą wydajność, szybkość i precyzję obróbki, na poziomie 0,02 mm, a także energooszczędność. Czym jeszcze wyróżnia się światłowodowy laser fiber i jakie są jego zalety?

Czym jest laser fiber?

Fiber to nowoczesny laser stosowany w wielu gałęziach przemysłu do cięcia metali takich jak aluminium, stal i żeliwo, w tym metali refleksyjnych, a także niektórych tworzyw sztucznych oraz ceramiki. Urządzenia oparte na technologii lasera fiber są bezawaryjne, precyzyjne i wyróżnia je niski koszt eksploatacji. Wytwarzają wiązkę o gęstości energii aż 100 razy większej niż laser CO2 oraz o średnicy 10 razy mniejszej niż laser gazowy. Dzięki właściwościom lasera fiber, ma on minimalny wpływ na powstawanie stref ciepła. Usługi cięcia blach, profili i rur laserem fiber oferuje np. firma Maszyny-Polskie z Torunia.

Jak działa laser światłowodowy?

Działanie lasera fiber oparte jest na połączonych diodach, które tworzą wiązkę lasera przenoszoną do głowicy za pomocą włókna światłowodowego. Strumień laserów fiber jest mocny, a przede wszystkim stabilny, co minimalizuje prawdopodobieństwa wystąpienia błędów i powstania odpadów poprodukcyjnych. Element czynny tego typu lasera to pierwiastki rzadkie, takie jak erb i neodym. Przez niską długość fali i wysoką gęstość energii, urządzenia z laserem fiber wykorzystują aż o 70% energii mniej niż lasery gazowe. Ponadto są ciche, charakteryzują się wysoką żywotnością i mają niskie wymagania dotyczące konserwacji, co obniża koszty serwisu.

Jakie są zalety lasera fiber?

Można wyróżnić wiele zalet lasera fiber. Do najważniejszych należą:

  • doskonała precyzja cięcia, dzięki wysokiemu skupieniu energii w wiązce,
  • wysoka powtarzalność procesu cięcia pozwalająca na wykorzystanie w produkcji seryjnej,
  • brak konieczności dalszej obróbki elementu,
  • ograniczenie strat materiałów i mała ilość odpadów poprodukcyjnych,
  • niskie zużycie energii,
  • żywotność maszyny, która nie ma części zużywających się przez bezdotykową obróbkę,
  • wysoka wydajność i automatyzacja produkcji.

Maszyny wykorzystujące laser fiber charakteryzują się wysoką żywotnością i łatwą obsługą. Ponadto są ciche i nie generują dużych ilości pyłów i gazów, jak jest to w przypadku cięcia plazmowego, co zapewnia bezpieczną, komfortową i wydajną pracę.

Polecane

Dlaczego warto uczyć się tańca nowoczesnego?

redakcja serwisu

Czym jest iniekcja pozioma muru?

redakcja serwisu

Dlaczego warto zainwestować w pergole aluminiowe?

redakcja serwisu