Czy opłaca się inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Konieczność budowy prywatnej oczyszczalni ścieków pojawia się wówczas, gdy stawiamy dom na działce, która nie jest uzbrojona. Zanim jednak podejmiemy decyzję na które rozwiązanie się zdecydujemy, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakich? Podpowiadamy.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie koszty się z nią wiążą?

Na największe koszty związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba przygotować się na początku jej użytkowania. Mowa przede wszystkim o jej zakupie. Kolejne lata, w tym już drugi rok pokażą, że jest to rozwiązanie naprawdę opłacalne. Bardzo widoczne korzyści związane z przewagą tego rozwiązania nad używaniem przyłącza do sieci kanalizacyjnej zbiorczej zaobserwujemy już w trzecim roku.

Warto wiedzieć, że finansowanie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może zostać scedowane na lokalne instytucje. Niektóre gminy oferują nawet 90 procent dotacji, jeśli zdecydujemy się na proekologiczne rozwiązanie.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – czy zawsze jest możliwa?

Wybór konkretnej oczyszczalni ścieków np.: biologicznej powinien być podyktowany warunkami prawnymi. Nie bez znaczenia pozostają także te geologiczne. Mowa zarówno o wielkości działki, jak i jej lokalizacji. Zanim więc podejmiemy decyzję, na które rozwiązanie postawić, warto jest skonsultować się z firmą, która zarówno je projektuje, jak również montuje. To będzie korzystne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i po prostu funkcjonalnym.

O czym należy pamiętać przy budowie oczyszczalni ścieków?

Na początku naszej drogi do stworzenia przydomowej oczyszczalni ścieków powinno być jej zgłoszenie do odpowiedniego organu. Trzeba przygotować się na to, że w niektórych przypadkach jest wymagane pozwolenie na jej budowę. Kolejna ważna kwestia, odległość od studni w której występuje ujęcie wody pitnej do przewodów odsączających. Ta powinna wynosić nie mniej niż 30 metrów. Nie bez znaczenia pozostaje także odcinek gnilny. Tutaj mowa o odległości, która wynosi minimum 15 metrów od wspomnianej studni.

Należy także wziąć pod uwagę granicę działki. Oczyszczalnia ścieków absolutnie nie możne znaleźć się w mniejszej odległości od niej niż 2 metry. To sama odległość dotyczy drogi. Kolejnym kryterium jest grubość gruntu przepuszczalnego. Ten nie może być grubszy niż 1,5 metra. Nie bez znaczenia jest także szczelność oraz przekrój (co najmniej 11-centymetrowy) przewodów odprowadzających instalację oraz osadnika gnilnego.

Polecane

Kosiarki – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

redakcja serwisu

Jak w praktyce wygląda wynajem mieszkań?

redakcja serwisu

Urządzamy łazienkę – czego nie może w niej zabraknąć?

redakcja serwisu